Czuj! Czuwaj!

6 lutego 2024 roku to dzień, w którym rozpoczęła się nasza zuchowa i harcerska przygoda. Tego dnia miały miejsce nasze pierwsze zbiórki, podczas których zapoznaliśmy się z zasadami panującymi w czasie działań harcerskich. Nasz drużynowa, druhna Ewa, prowadzi nas przez ścieżki zuchowych i harcerskich tajemnic i przygód.

Od 6 lutego minęło już prawie pół roku,  to było pół roku ciekawych zbiórek, rozwijających zadań, radosnych gier i pląsów i pięknych piosenek.

Zuchy wpierw musiały poznać zuchowe prawa i nauczyć się śpiewać hymn. Na późniejszych zbiórkach zdobywaliśmy sprawność Wielkanocny Baranek, podczas tych zbiórek poznaliśmy zwyczaje wielkanocne z całej Polski. Gdy wróciliśmy z przerwy świątecznej, zuchy wpadły z wizytą u Lecha, Mieszka, Piasta i innych pierwszych władców Polski, ponieważ zaczęły realizować trop Białe Orły. Nasze zuchy odwiedziły nawet pierwszą stolicę naszego kraju, czyli Gniezno.

Harcerze swoje działania rozpoczęli od poznania najważniejszych osób dla harcerzy, ale i skautów na całym świecie. Wiedzą już kim był Robert Baden-Powell, Andrzej Małkowski oraz patron skautów, czyli św. Jerzy, co jak mówią słowa znanego pląsu: “… walczył ze smokiem złym”. Każdy wie, że harcerze mają wiele swoich tradycji i symboli, które wszyscy nowi członkowie muszą poznać, my również poznaliśmy, np. Symbolikę krzyża harcerskiego, lilijki czy koniczynki. Kiedy już mieliśmy podstawy wiedzy harcerskiej, przyszedł czas na stopnie i sprawności. Druhna Ewa rozdała nam karty prób i wytłumaczyła na czym polega zdobywanie stopni. Kiedy już każdy wiedział jaka jest jego indywidualna ścieżka rozwoju, zagłębiliśmy się w temat realizowania tropu związanego z naturą. Harcerski z naszej drużyny same wybrały, zaplanowały i rozpisały krok po kroku swoje działania odnośnie bycia młodym przyrodnikiem. Przeprowadziliśmy zwiad terenowy, zaczęliśmy tworzyć zielnik, zbudowaliśmy budkę lęgową dla ptaków, poznaliśmy mnóstwo ciekawostek odnośnie polskich lasów, a ponadto nasze harcerki wymyśliły, zaplanowały i przeprowadziły, z drobną pomocą druhny Ewy, grę przyrodniczą dla uczniów naszej szkoły. Podczas tej gry uczniowie zostali podzieleni na patrole, którymi poruszali się po terenie gry i wykonywali przeróżne zadania. Jednym z zadań było dokonanie poprawnej i sprawnej segregacji odpadów, innym zadaniem było dopasowanie tropu do zwierzęcia, na jeszcze innym punkcie uczniowie musieli znaleźć w sobie cząstkę prawdziwych poetów i z wylosowanych słów ułożyć ekologiczny wierszyk. Gra wyszła fenomenalnie! Nasze harcerki uczestniczyły także w 11. Zlocie Twierdza, który odbywał się w Głogowie. Podczas tego zlotu brały udział w ogniskach, grach terenowych, zwiedzaniu zabytków oraz manewrach wojskowych. To był weekend pełen wrażeń.

Oczywiście podczas zbiórek zuchowych czy harcerskich działo się jeszcze więcej, np. śpiewaliśmy piosenki, budowaliśmy grody z klocków, pletliśmy makramy, graliśmy w “Postaw na kredkę”, graliśmy w “Zuchopoly”, pląsaliśmy, opiekowaliśmy się psem, tworzyliśmy dziennik zwierzaka domowego… I wiele, wiele więcej. To było intensywne i udane pół roku! Teraz czekamy nas obóz harcerski w Rozewiu oraz kolonia zuchowa w Jarosławcu. Nie możemy się doczekać!

A tymczasem, do zobaczenia we wrześniu!