Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.

23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego).

Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964 tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.
Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę.

„Z książką mi do twarzy” konkurs z okazji Światowego Dnia Książki

Pochwal się, co teraz czytasz – zrób sobie ciekawe zdjęcie z książką, którą aktualnie czytasz i prześlij na adres jkazimierowicz@wp.pl. do dnia 14.05.2021r. Książka nie musi być z biblioteki szkolnej. Do zdjęcia dołącz krótki opis: Twoje imię i nazwisko, klasa, autor i tytuł książki oraz jedno – dwa zdania o jej treści. Zdjęcia zostaną opublikowane w zakładce- biblioteka i świetlica- informacje z biblioteki i świetlicy. Na autorów zdjęć czekać będą nagrody. Życzę wszystkim zdrowia i miłego czytania.

Zapraszam, Justyna Kazimierowicz